the things we do for....
Oh the things I find myself getting into sometimes.
I talked a lot (ok, ad nauseam) about canning stuff. But doing that is important. The ant, Scripture (via Facebook today) reminds me that the ant gathers in summer and harvests in fall for the winter. We try not to waste much. Apple butters and jams may not seem like a lot, nor canning peaches and tomatoes, but when you're on a limited budget, stretching the ol' food dollar helps.
The initial investment for canning can get spendy. Most of what I have was purchased second hand. Rummage sales and thrift stores seem to be good places to find canning supplies. Jars used to be inexpensive. Not so much anymore.
I made raspberry syrup, as I mentioned the other day. I had a batch of raspberries I needed to augment to make syrup (have enough jam, I think). Sometimes it's cheaper to buy than can. It takes all the fun out of it. My raspberry syrup story is a case in point.
Raspberries: (Bear lake raspberries because that's how I roll) $35
Sugar: 7 cups @ 30¢ a cup
Bottles: $1.40 each
Total cost per bottle (a batch yielded five 5 bottles and a case of raspberries yielded two batches) was about $5.03 per bottle.
Next year's cost will look different because the lids are 29¢ each and the raspberries I will use will be free. The cost drops to about $2 per bottle at that point.
I didn't do it because it was cheap. I love to cook and this is just part of the enjoyment I find in the kitchen. I baked a loaf of bread for the first time in my life the other day. It turned out well. I had fun doing it, and it saved the expense of buying store-bought.
That's it from the farm today. My back is killing me. There are beans to pick today. Only a handful, but they're there. Hope all y'all have a blessed day.
I talked a lot (ok, ad nauseam) about canning stuff. But doing that is important. The ant, Scripture (via Facebook today) reminds me that the ant gathers in summer and harvests in fall for the winter. We try not to waste much. Apple butters and jams may not seem like a lot, nor canning peaches and tomatoes, but when you're on a limited budget, stretching the ol' food dollar helps.
The initial investment for canning can get spendy. Most of what I have was purchased second hand. Rummage sales and thrift stores seem to be good places to find canning supplies. Jars used to be inexpensive. Not so much anymore.
I made raspberry syrup, as I mentioned the other day. I had a batch of raspberries I needed to augment to make syrup (have enough jam, I think). Sometimes it's cheaper to buy than can. It takes all the fun out of it. My raspberry syrup story is a case in point.
Raspberries: (Bear lake raspberries because that's how I roll) $35
Sugar: 7 cups @ 30¢ a cup
Bottles: $1.40 each
Total cost per bottle (a batch yielded five 5 bottles and a case of raspberries yielded two batches) was about $5.03 per bottle.
Next year's cost will look different because the lids are 29¢ each and the raspberries I will use will be free. The cost drops to about $2 per bottle at that point.
I didn't do it because it was cheap. I love to cook and this is just part of the enjoyment I find in the kitchen. I baked a loaf of bread for the first time in my life the other day. It turned out well. I had fun doing it, and it saved the expense of buying store-bought.
That's it from the farm today. My back is killing me. There are beans to pick today. Only a handful, but they're there. Hope all y'all have a blessed day.
Comments
Post a Comment